Donderdag 31 Maart 2005 om 10:29

Bezoek

Vanochtend een ontbijt gehad met vertegenwoordigers van de Staten van Friesland (hoewel volgens het logo óf provinsje Fryslân óf provincie Fryslân, maar merkwaardigerwijs niet provincie Friesland is) over herindelingen. Ze maken een rondreis door provincies en vragen aan statenleden wat de rol is van statenleden en bestuurskrachtmetingen bij herindelingen. Het aardige van zo'n gesprek is dat je je op je eigen standpunten moet reflecteren: "wat is nou écht belangrijk als je nadenkt over herindelingen?".

We moeten natuurlijk kijken naar het draagvlak bij herindelingen. De vraag of de inwoners van een gemeente het er mee eens zijn, is een belangrijke. We hebben ons bij de herindeling van de Hoeksche Waard dan ook niet ten onrechte achter de oren gekrabt of we er wel zo'n vaart achter moesten zetten, nu bij een aantal gemeenten er bij opkomsten van 80-90%, een evengroot percentage tegen herindeling was.

Toch is dat draagvlak-argument niet alleszeggend. In Voorhout was een lagere opkomst, en hoewel er ook een meerderheid tegen herindeling was, heeft dat bij ons niet geleid tot een standpunt zoals we dat bij de Hoeksche Waard in hebben genomen.

De vraag die wij vooral moeten beantwoorden is: "kan deze gemeente doen wat 'ie moet doen?". Het moet ons vooral gaan over de bestuurlijke slagkracht van een gemeente. Hoe de inwoners ermee omgaan is de eerste verantwoordelijkheid van de gemeentelijke politiek. Daar moeten wij niet doorheen fietsen, terwijl we onze eigen verantwoordelijkheid daadkrachtig moeten oppikken. Zoals ik tijdens een debat over de herindeling van Voorhout, Sassenheim en Warmond niet noodzakelijkerwijs een PvdA-uitgangspunt citeerde: de overheid draagt het zwaard niet tevergeefs.

Woensdag 30 Maart 2005 om 00:25

Gevallen

Als gemeenten niet zelfstandig verder willen of kunnen, ligt het voor de hand dat met andere gemeenten gaan samenwerken. Dat kan in allerlei verbanden; één ingrijpende mogelijkheid is fuseren. De gemeenten Bleiswijk, Bergschenhoek en Berkel en Rodenrijs wilden fuseren, en een voorstel daarvoor zou gisteren in de gemeenteraad van Bleiswijk afgetimmerd worden.

Het leek erop alsof er in alle drie gemeenten ook in de gemeenteraden een meerderheid zou zijn voor de herindeling, maar in de strijd overleefde vanavond het college van B&W van Bleiswijk het niet: een motie van wantrouwen kreeg ze plat. Uitstel dus, in ieder geval.

Morgen vergadert de raad van Bergschenhoek, en donderdag die van Berkel en Rodenrijs. Als zij zich niet uitspreken vóór de fusie, zal het wel even duren voordat er weer een voorstel ligt.

De vraag is nu waar de inwoners van de drie gemeenten uiteindelijk het meeste mee opschieten.

Update: de wethouders stappen op, de burgemeester beraadt zich.

Donderdag 24 Maart 2005 om 09:51

Kwoot van de dag

Gevonden bij Marije, geplaatst door Roelof (die, nu hij Gewestelijk Bestuurder is maar eens wat vaker bij Statenleden moet reageren :-))

Wouter Bos over het aftreden van De Graaf:

"Was het maar waar dat ministers aftreden als ze een probleem hebben met de oppositie"

Donderdag 24 Maart 2005 om 09:44

Je hebt nog één dag!

Zaterdag 2 april houdt de PvdA in Den Haag haar traditionele stadsconferentie. Als Hagenaar/PvdA-lid moet je daar naar toe! Het programma en een aanmeldformulier staan hier. Dit jaar is het georganiseerd in de vorm van rechtszaken, die je bij kan wonen. Je kan je tot 25 maart opegeven.

Woensdag 23 Maart 2005 om 08:13

Dank voor de steun!


Balkenende is vanochtend wat eerder opgestaan, en weer onderweg uit Brussel naar Den Haag. Hij is boos op de PvdA. Thom de Graaf is ook boos op de PvdA. Nou, aangezien de meerderheid van de Nederlanders zich met Hans Wiegel en mij afvraagt welk probleem de gekozen burgemeester nou had opgelost, maar zijn partij toch vóór heeft gestemd, zal ook dit wel weer extra winst voor de PvdA opleveren.

Waar ik boos van word is de leugenachtige retoriek die gebruikt wordt om de fluffige argumenten kracht bij te zetten; veelal hoor je dat Nederland het enige land ter wereld (Europa), naast Georgië, waar de burgemeester niet direct door de bevolking gekozen wordt. En dat is dus apert gelul. De bestuursadviseur of speechschrijver die dat iedere keer oppent moet onmiddelijk ontslagen worden. De feiten:

  • Duitsland: vrijwel overal direct gekozen burgemeester.
  • Engeland: sinds kort direct gekozen burgemeesters. In Hartlepool stemde de bevolking in meerderheid op een man die wekelijks in een apenpak van de plaatselijke voetbalclub rondliep. Zijn belangrijkste campagneleus was 'gratis bananen voor schoolkinderen.'
  • Italië: direct gekozen.
  • Portugal: direct gekozen.
  • Zweden: één van de wethouders zit de gemeenteraad voor
  • Ierland: door raad benoemde burgemeester
  • Spanje: door raad benoemde burgemeester
  • Frankrijk: door raad benoemde burgemeester (meestal de lijsttrekker van de grootste fractie)
  • België: kroonbenoeming op voordracht raad
  • Noorwegen: expirimenten met direct gekozen burgemeester, door sexschandalen is de opkomst er niet mee verhoogd. Verder door raad gekozen burgemeester
  • Finland: bijna nergens burgemeesters, waar die wel is: door de raad gekozen.

Het volgens Boris Dittrich "enige land naast Nederland dat nog geen direct gekozen burgemeester heeft" zou Georgië zijn. In Georgië wordt de burgemeester direct door de bevolking gekozen, behalve in Tibilisi en nog een stad.

In meerderheid wordt de burgemeester door de gemeenteraden benoemd of verkozen. Zoals de PvdA ook voor Nederland wil.

Don't believe the hype!

Dinsdag 22 Maart 2005 om 23:19

Rechte rug

Vandaag was ik een gedeelte van de dag in de Eerste Kamer. Natuurlijk ging het bij dit wetsvoorstel niet alleen over de deconstitutionalisering, maar vooral over het invoeren van de gekozen burgemeester. Daar is nog z� veel onduidelijk over; het tegenhouden getuigt van het willen nemen van verantwoordelijkheid. De komende dagen zal de PvdA, en dan vooral de eerste kamerfractie, behoorlijk wat over zich heen krijgen, maar ik vind het een moedige daad!

Zondag 20 Maart 2005 om 13:36

Gekozen

Statenleden hebben een bijzondere band met de eerste kamer. Niet alleen omdat de eerste kamer gekozen wordt door de statenleden, maar ook omdat we ons veelal met hetzelfde bezig houden. Controleren, grote lijnen in het oog houden; wij houden ons (misschien te) vaak verre van het jachtige bestaan dat de gemeentelijke en landelijke politiek soms kenmerkt.

Daarom volg ik met extra aandacht de vorderingen van Han Noten en zijn fractie. Dinsdag gaat de PvdA bepalen of de de benoeming van de burgemeester uit de grondwet gehaald wordt. Op zich is de PvdA het ermee eens dat dat gebeurt. Immers: het  maakt ook de door de raad gekozen burgemeester mogelijk. De Eerste-Kamerfractie van de PvdA krabt zich nog achter de oren: als we een direct gekozen burgemeester krijgen: hoe verhouden zich zijn bevoegdheden dan tot die van de wethouders? Leg dat eens uit, Minister de Graaf? Is het wel zo verstandig om de gekozen burgemeester erdoor te douwen zolang dat nog niet geregeld is?

Ik denk dat VVD en CDA het stiekem met de PvdA eens zijn. Het zou een mooie mop zijn als de PvdA tegen de verwachtingen in niet tegen zou stemmen, alleen maar om zo CDA of VVD te dwingen zélf tegen te stemmen en zo dit kabinet te laten vallen.

Vrijdag 18 Maart 2005 om 13:49

Teletekstbericht



Nou, niet in huize Baruch :(

Woensdag 16 Maart 2005 om 06:46

Hoe het verleden langzaam uitsterft, maar actueel blijft.

Toen ik een jaar of 15 was, was ik journalist bij Radio Rijnland, en mocht ik Lou de Jong interviewen, die toen in het academiegebouw van Leiden een penning kreeg uitgereikt.  Veel vrienden van hem waren daarbij aanwezig (waaronder Ischa Meijer, die ik toen ook nog voor de microfoon kreeg). Eén van de mensen die ik daar sprak kwam ik later weer tegen in de synagoge van een bejaardenhuis. Hij vroeg me "Hoe ben jij de oorlog eigenlijk doorgekomen?". Toen ik hem uitlegde dat ik van 1967 was, keek hij beduusd voor zich uit en realiseerde zich hoe lang het allemaal geleden was.

Waarom zou je je iets proberen te herinneren? Om er van te leren. Vandaar de kop in Trouw vandaag: het werk van De Jong is verouderd, maar niet achterhaald.

Lou de Jong: zijn nagedachtenis zij ons tot zegen.

Zondag 13 Maart 2005 om 18:57

Einde dienst. En een nieuw begin.


Vandaag is het 13 maart; twee jaar en één dag na mijn verkiezing, maar ook twee jaar en één dag na de invoering van het duale bestel. Met de invoering van het duale bestel werden alle bestuurlijke rollen taken voor GS. Voor sommige van die rollen was een overgangsperiode van twee jaar ingesteld; zo ook voor de bestuurscommissie Muskusrattenbestrijding. Per vandaag ben ik geen lid meer van dat bestuur, laat staan voorzitter.

Jammer, want het lidmaatschap en vooral het voorzitterschap van die dienst was enorm interessant. Nuja, er komt vast nog wel wat langs.

Gisteren heeft er nóg een wereldschokkende verandering zich voltrokken: het bestuur van het gewest Zuid-Holland van de PvdA is vernieuwd, verjongd en ververst. Het belooft heel wat: veel nieuwe mensen, en dat is goed. Ik feliciteer het nieuwe bestuur van harte! Bij de verkiezingstoespraakjes (er waren meer kandidaten dan plaatsen) waren er nogal wat ambities en plannen, dus ik feliciteer ons statenleden ook.

Zondag 13 Maart 2005 om 12:54

Handjeklap met mensen.

Als ik het nou goed gehoord heb, zegt onze minister De Graaf: "Als de gekozen burgemeester gefaseerd ingevoerd wordt, moet er een generaal pardon voor asielzoekers komen". De Graaf vindt dus dat als de gekozen burgemeester wél in één keer komt, de de betreffende asielzoekers géén generaal pardon behoeven.

Ik begrijp niet hoe je zo´n standpunt kan verdedigen. Of je vindt dat er voor die mensen een bepaalde regeling komt, of je vindt dat niet. Maar met de toekomst van mensen en families meehandjeklap te bedrijven alsof je op een mediterane groentemarkt staat, vind schandalig.

Vrijdag 11 Maart 2005 om 08:14

Kracht en ambitie

Afgelopen woensdag kwam in de commissie de strategische nota veiligheidsbeleid aan de orde (het stuk staat niet zoals wij het gekregen hebben handig in één document, maar opgeknipt in stukjes hier). Een ambitieus en omvangrijk plan, dat een goed inzicht geeft in de wettelijke taken die de provincie heeft met betrekking tot veiligheid, en laat zien wat de provincie ermee wil doen. Het is een plan zoals we er graag meer van zien: duidelijk, niet te veel onnodige blah, omvattend en ambiteus. Het plan gaat nu uitgewerkt worden in één of meerdere programma's waar concrete handelingen in staan die er toe leiden dat Zuid-Holland nóg veiliger wordt. In de commissie heb ik er voor gepleit om die programma's samen met gemeenten en andere belanghebbenden vorm te geven. Niet alleen hoor je dan misschien "beter en concreter" wat er daar speelt, maar krijg je dan ook een breder draagvlak voor wat je gaat doen. Je laat dan ook zien hoe de Provincie bezig is met veiligheidsbeleid.

Toevallig werd gisteren de resultaten gepresenteerd van de meting van onze eigen bestuurskracht, en één van de opvallende dingen die me daaruit bleek is dat we weliswaar meestal voldoende effectief zijn, maar niet heel goed zijn in laten zien dat we dat zijn.

Met de veiligheidsnota hebben we een kans om duidelijk te laten zien waar we staan. Zo krachtig verder!

Dinsdag 08 Maart 2005 om 14:46

Niet gekozen.

Nu de VVD ook vindt dat het wetsvoorstel van minister De Graaf voor Bestuurlijke Vernieuwing 'op een aantal punten' moet worden aangepast, nadat de Eerste-Kamerfractie van de PvdA al om aanpassing van het wetsvoorstel vroeg, wordt de kans dat de zeepkisten in 2006 uit het vet moeten worden gehaald wel heel klein. Volgens VVD-senator Van den Broek-Laman Trip is haar partij niettemin voor de gekozen burgemeester, 'mits wij eerst kunnen zien hoe sterk hij wordt.', Het volgens sommigen betere is de vijand van wat in sommige ogen toch het goede zou moeten zijn.

Ben benieuwd of het kabinet het zomerreces haalt.

Vrijdag 04 Maart 2005 om 11:27

Zoeken

Doen Hagenaars natuurlijk met hun eigen zoekmachine.

Donderdag 03 Maart 2005 om 11:54

...maakt schuld


Met dank aan Pieter Geenen en Dagblad Trouw presenteer ik Dingeman uit de Trouw van afgelopen maandag. Het paste niet in één keer op de scanner dus in twee keer:


Woensdag 02 Maart 2005 om 09:27

Belofte

Het is enorm makkelijk om de PR-tour van Thom de Graaf belachelijk te maken, maar desalniettemin zijn sommige bijdragen daaraan vermeldenswaardig. Ik heb me afgelopen maandag helemaal sufgelachen om Dingeman (de maandagse strip en maar één van de redenen waarom Trouw misschien de beste krant van Nederland is), en beloof hierbij dat ik zal vragen of ik 'm mag inscannen en plaatsen.  Vandaag kreeg ik via webhouder Willem Minderhout uit den Haag de tip om eens op de site van het beroemde Public Affairs bureau Klooij, Prutsman en Van Suffen te kijken. 

“Het is waar dat ik na de burgemeester van Maastricht nauwelijks nog voorstanders ben tegengekomen. Buiten de bus dan, hierbinnen zijn ze volop aanwezig.”...

Nagekomen bericht: ze hebben ook een weblog.

Dinsdag 01 Maart 2005 om 14:36

De ratten weer

Vanavond besteedt Het Klokhuis aandacht aan de muskusrat. De Zuid-Hollandse dienst Muskusrattenbestrijding heeft aan dit programma meegewerkt.Vanavond kijken dus naar Het Klokhuis, op Nederland 3 om 18.25 uur!

Gisteren was ik zelf nog op jacht: met meestervanger Jan van Tilburg hebben we Hitland nagespeurd op de , en zijn we met de auto gebied ingegaan, waar ver warempel nog een rat uit de klem konden halen ook! Ik wist niet dat ze zó ver bewoon gebied inkwamen, maar Jan legde me uit dat je eigenlijk gewoon al het water moet controleren.

Ze maken in de winter reusachtige , maar als je die kapot maakt vertrekkenze alle kanten op, en weet je helemaal niet waar ze zitten. Met ijs van een paar dagen zie je luchtbelletjes naar hun holen, dus zo weet Jan precies waar hij .

Het was een koude dag, dus ik was blij dat ik aan het eind van de dag weer bij mijn was ;-)